Navigation Menu+

Hykker Navi Space – test robota sprzątającego z Biedronki

Opublikowano: 2020-12-09, środa

W najnowszej gazetce promocyjnej Biedronki (dostępnej od 7 grudnia 2020 r.) do sprzedaży powrócił robot sprzątający Hykker Navi Space, który w cenie 499 zł oferuje wiele rozwiązań znanych do tej pory jedynie z droższych urządzeń konkurencji.

Hykker to niedroga marka, która od kilku lat obecna jest w sklepach sieci Biedronka, a w jej portfolio odnaleźć można przede wszystkim elektronikę oraz powiązane z nią akcesoria. Od pewnego czasu Hykker rozwija również segment urządzeń smart home, do których należy omawiany właśnie robot Navi Space. Jest to już jego druga, poprawiona wersja, a w dzisiejszej recenzji sprawdzimy, jak radzi sobie z typowymi zadaniami i sytuacjami podczas sprzątania oraz czy warto go kupić.

Zawartość i przygotowanie do użycia

Zawartość zestawu po rozpakowaniu

Urządzenie zapakowane jest w wygodne i solidne pudełko, w którym – poza samym robotem – znajdziemy również następujące akcesoria:

  • stację dokującą wraz z kablem zasilającym służącą do ładowania robota ,
  • pilot zdalnego sterowania wraz z 2 bateriami AAA,
  • 1 parę wymiennych szczotek,
  • szczotkę do czyszczenia,
  • instrukcję obsługi (można ją pobrać również tutaj).

Wykonanie poszczególnych elementów nie budzi żadnych zastrzeżeń i nie odbiega jakością od droższych urządzeń ze średniej półki cenowej. Jak podaje instrukcja, istnieje możliwość dokupienia zasobnika wody do czyszczenia podłóg na mokro (tzw. tryb mopowania), jednak standardowo nie jest on dołączany do zestawu.

Przed pierwszym użyciem należy wykonać następujące czynności:

  1. Stacja dokująca powinna zostać podłączona do prądu i ustawiona przy ścianie tak, aby w odległości 1,5 metra od jej frontu oraz 0,5 metra po jej bokach nie znajdowały się żadne przedmioty, a robot mógł swobodnie w niej zadokować i rozpocząć ładowanie,
  2. Odwrócić robota sprzątającego i w dwóch oznaczonych otworach umieścić dołączone do zestawu szczotki boczne (należy zwrócić szczególną uwagę na oznaczenia – zarówno szczotki, jak i otwory oznaczone zostały literami L i R, aby nie pozostawić wątpliwości co do sposobu montażu),
  3. Włożyć baterie do pilota :)

Po wykonaniu tych czynności należy nacisnąć przycisk powrotu do bazy na urządzeniu lub pilocie (ikona domku) i pozwolić robotowi na automatyczne zadokowanie i rozpoczęcie ładowania. W jego trakcie ikona powrotu do bazy będzie migała, aby po zakończeniu ładowania świecić stałym, zielonym światłem. Urządzenie jest gotowe do użycia.

Aplikacja mobilna i podłączenie do sieci Wi-Fi

Pełnia możliwości robota ukazuje się dopiero po zainstalowaniu aplikacji mobilnej, która na ten moment dostępna jest jedynie na urządzenia z systemem Android i można ją pobrać tutaj.

Po zainstalowaniu aplikacji, niezbędne jest sparowanie jej z urządzeniem oraz nadanie robotowi dostępu do sieci Wi-Fi. Aby to zrobić niezbędne jest wykonanie następujących kroków:

  1. Główny ekran aplikacji

    Naciśnięcie ikony plusa w prawym górnym rogu aplikacji i wybór odkurzacza Navi Space.

  2. Naciśnięcie i przytrzymanie przez 3 sekundy przycisku powrotu do bazy na urządzeniu (ikona powinna zacząć migać).
  3. Potwierdzenie w aplikacji, że robot jest gotowy do połączenia.
  4. Wybór sieci Wi-Fi i wpisanie hasła dostępowego do sieci.

Po tych czynnościach aplikacja powinna połączyć się z urządzeniem i wyświetlić główny ekran widoczny obok. Dzięki aplikacji możliwe jest m.in.:

  • zapoznanie się z poziomem naładowania,
  • ręczne sterowanie torem jazdy,
  • ustawienie siły czyszczenia,
  • ustalenie harmonogramu sprzątania,
  • wybór trybu sprzątania,
  • sprawdzenie historii i mapy sprzątania,
  • lokalizowanie robota.

Aplikacja jest wygodna w użyciu i nie sprawia żadnych problemów z korzystaniem z poszczególnych funkcji.

Tryby pracy i wybrane funkcje

Robot Hykker Navi Space umożliwia przede wszystkim wygodny i najczęściej wybierany tryb  automatycznego sprzątania całego mieszkania, który z reguły nie wymaga od nas żadnego zaangażowania i nadzoru. Co więcej, dzięki aplikacji mobilnej możliwe jest ustalenie stałego harmonogramu pracy, dzięki czemu robot staje się niemal bezobsługowy, a jedyną czynnością do ręcznego wykonania pozostaje opróżnienie pojemnika na zebrane śmieci. Warto wspomnieć, że wbudowany akumulator o pojemności 2500 mAh pozwala na ciągłe działanie robota przez maksymalnie 100 minut, co potwierdziły nasze testy.

Jednak robot umożliwia również wybór 3 innych trybów sprzątania, które czasem mogą okazać się przydatne:

  • pomieszczenie – robot sprząta jedynie wybrany przez nas pokój,
  • tryb krawędzi – urządzenie przemieszcza się i sprząta powierzchnię przy samej ścianie i pomija pozostałe części pomieszczenia,
  • punktowe – w przypadku dużego zabrudzenia wybranego fragmentu podłogi, możliwe jest włączenie trybu dokładnego czyszczenia miejsca, w którym znalazł się aktualnie robot.

W przypadku posiadania wspomnianego wcześniej pojemnika, możliwe jest również uruchomienie trybu mopowania (próba jego uruchomienia bez dodatkowego akcesorium zakończy się komunikatem o błędzie).

Poza wymienionymi trybami, dostępne są również opcje powrotu do stacji dokującej, regulacja siły ssania, czy też możliwość zdalnego sterowania torem jazdy robota – poniżej znajduje się schemat pilota wraz z oznaczeniami:

Schemat pilota

Ocena jakości sprzątania

Przy ocenie kultury pracy i skuteczności sprzątania Hykker Navi Space nie sposób nie uwzględnić jego niskiej ceny wynoszącej 499 zł. Jest to jedno z najtańszych urządzeń dostępnych na rynku, które kosztuje kilkukrotnie mniej niż np. najbardziej znany brand robotów sprzątających, czyli iRobot.

W codziennym sprzątaniu Hykker Navi Space sprawdza się jednak zaskakująco dobrze – jest stosunkowo cichy (maksymalnie 65 dB) i dobrze radzi sobie z usuwaniem kurzu i napotkanych drobnych śmieci. Kilkudniowe testy codziennego automatycznego sprzątania pozwoliły niemal w całości wyeliminować wszelkie widoczne zabrudzenia z gładkich powierzchni podłóg, do których urządzenie miało fizyczny dostęp. Co ciekawe, robot bez problemu wjedzie również na niższe dywany i choć skuteczność sprzątania nie jest już na nich tak wysoka jak na gładkich powierzchniach, to i tak możliwość pozbycia się większych śmieci należy uznać za plus. Warto również wspomnieć, że urządzenie posiada czujnik schodów, więc bez obaw można używać go w ich pobliżu.

Źródło: Hykker.com

Kupując robota sprzątającego należy jednak pamietać, że w znacznej większości sytuacji nie zastąpi ono klasycznego, ręcznego odkurzacza – zarówno ze względu na brak możliwości wjechania do wszystkich zakamarków, a także oceny skuteczności przeprowadzonego sprzątania. Dotyczy to jednak wszystkich urządzeń z tego segmentu i nie można traktować tego jako wadę konkretnego modelu.

Mapowanie Hykker Navi Space

Warto jednak odnotować, że robot nie jest pozbawiony wad – jego największym problemem jest słabo działająca funkcjonalność mapowania pomieszczeń. Na screenie obok przedstawiony jest efekt pełnego cyklu automatycznego sprzątania dwupokojowego mieszkania z aneksem kuchennym i długim korytarzem, jednak wygenerowana mapa nawet częściowo nie przypomina rozkładu pomieszczeń. Powiązanym problemem jest również powrót urządzenia do bazy – jeśli jest ono mocno oddalone od punktu ładowania, to powrót będzie wymagał przemieszczania się „na oślep” po krawędziach mieszkania, a wykonana wcześniej mapa w żaden sposób nie skraca tej drogi.

Informacyjnie: wykonanie pełnego cyklu sprzątania mieszkania o powierzchni 45 metrów kwadratowych zajęło 48 minut, a poziom naładowania akumulatora spadł w tym czasie o 45%. Upraszczając, na jednym pełnym ładowaniu robot może dwukrotnie wykonać pełne sprzątanie średniej wielkości mieszkania lub jeden pełny cykl większego mieszkania.

Podsumowanie

Robot sprzątający Hykker Navi Space jest świetną, budżetową alternatywą dla dużo droższych urządzeń dostępnych na rynku. Pomimo obecnych wad, urządzenie rzetelnie wywiązuje się z najważniejszego zadania, czyli skutecznego usuwania kurzu i drobnych zabrudzeń z podłóg i niskich dywanów. Z dużym prawdopodobieństwem robot zaspokoi potrzeby większości użytkowników nastawionych na bieżące sprzątanie pomiędzy cotygodniowym użyciem ręcznego, klasycznego odkurzacza i właśnie takim osobom rekomendujemy rozważenie zakupu robota.

Zalety:

⊕ atrakcyjna cena,

⊕ dobra skuteczność sprzątania,

⊕ aplikacja mobilna umożliwiająca m.in. ustalenie harmonogramu automatycznego sprzątania,

⊕ stosunkowo cicha praca,

⊕ czujnik schodów zapobiegający spadaniu urządzenia.

Wady:

⊗ niepoprawnie działające mapowanie pomieszczeń,

⊗ długi powrót do stacji ładującej w przypadku dużego oddalenia.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informator