Navigation Menu+

TŁUSTY CZWARTEK 2018

Opublikowano: 2018-02-07, środa

Już za kilka dni będziemy cieszyć się urokami tłustego czwartku. Wielkie święto pączków to dzień, na który czeka nie tylko każdy łasuch, ale też ten, kto na co dzień przestrzega rygorystycznej diety. W końcu to niepowtarzalna okazja, gdy wszyscy mamy pełne przyzwolenie na zjedzenie czegoś słodkiego. I to niekoniecznie w małych ilościach!

Tłusty czwartek – skąd wziął się zwyczaj?

Historia tłustego czwartku sięga odległych czasów pogańskich. Zwyczajowo tego dnia świętowano odejście zimy i przywitanie wiosny, a jego symbolem było jedzenie tłustych potraw. Pączki również były wówczas spożywane, ale od tych, które znamy obecnie, różniły się dość mocno. Serwowano je w deserowej formie i nadziewano słoniną. W ten sposób zaczynano tzw. Tłusty Tydzień poprzedzający okres Wielkiego Postu, w którym z kolei zachowywano wstrzemięźliwość od jedzenia.

Tradycja jedzenia pączków na słodko w Polsce pojawiła się dopiero w XVI wieku. Wówczas pojawił się też zwyczaj niespodzianki – do pączka wkładano orzeszek lub migdał, a osoba, która go znalazła, miała cieszyć się szczęściem przez całe życie.

Tłusty czwartek to także inne zwyczaje. Najpopularniejszy głosi, że ten kto tego dnia nie zje ani jednego pączka, już zawsze będzie skazany na niepowodzenie. Warto zapamiętać i w tłusty czwartek mimo wszystko sięgnąć po słodki wypiek.

Idealny pączek

Skoro mowa o święcie pączków, to warto dowiedzieć się, jak powinien wyglądać idealny pączek. Po pierwsze, powinien być pulchny, ale też delikatnie zapadnięty w środku. Dzięki temu będziemy wiedzieć, że ciasto, z którego został zrobiony, miało idealną konsystencję. Po drugie, pączek powinien mieć wokół jasną obwódkę – znak tego, że był pieczony na świeżym tłuszczu. Nie można zapomnieć o różanym nadzieniu, które powinno wypełniać go po same brzegi.

Tłusty czwartek w sklepach

Z okazji tłustego czwartku wyjątkową ofertę dla swoich klientów przygotowały najpopularniejsze sieci sklepów. Koniecznie sprawdź gdzie czekają najlepsze „pączkowe” promocje.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informator