Navigation Menu+

Andrzejki – przygotuj się na wieczór wróżb

Opublikowano: 2017-11-29, środa

Już za chwilę impreza andrzejkowa, czyli wyjątkowy dzień dla wszystkich miłośników wróżb i tajemniczych, mistycznych klimatów. Jednocześnie jest to też ostatnia szansa na zorganizowanie hucznej imprezy przed zaczynającym się adwentem. Dlatego warto zadbać o to, by Andrzejki miały naprawdę wyjątkowy przebieg i na długo zostały w pamięci, co w gruncie rzeczy jest dużo prostsze niż się wydaje.

 

Andrzej albo mąż

Tradycyjnie andrzejkowy wieczór wróżb odprawiany jest w noc z 29 na 30 listopada, a więc bezpośrednio przed dniem Św. Andrzeja, jednego z dwunastu apostołów. To właśnie z postacią świętego utożsamiana jest nazwa Andrzejki, która najprawdopodobniej wzięła się z podobieństwa greckiego imienia Andress (Andrzej) do słowa andros, czyli mąż. Pierwotnie bowiem wróżby miały charakter matrymonialny i przeznaczone były wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt. Z czasem charakter Andrzejek uległ jednak zmianie, a wróżby szybko się upowszechniły i stały się dostępne dla wszystkich, chcących poznać niezbadane zapisy przyszłości.

 

Jak wróżyć?

Najważniejszym elementem każdej andrzejkowej imprezy są oczywiście wróżby. Najpopularniejsze jest oczywiście lanie wosku, który przelewa się przez dziurkę od klucza – symbol tajemnicy i płodności. Kształt powstający na powierzchni wody (koniecznie zimnej!) przedstawia wygląd przyszłego partnera lub partnerki, przez co wróżba przydatna jest przede wszystkim szukającym szczęśliwej miłości.

Nie można zapominać również o tradycyjnym losowaniu, w którym z zasłoniętymi oczami wybieramy z worka lub nieprzebijającego pojemnika przedmiot o symbolicznym znaczeniu (np. listek – staropanieństwo, obrączka – szybki ślub, różaniec – stan zakonny).

Na adrzejkowych imprezach obecne jest także przestawianie butów – wróżba dla pań, które chcą się dowiedzieć czy w ciągu najbliższego roku wyjdą za mąż. Żeby powróżyć w ten sposób panie ściągają z nogi lewy but, ustawiają wszystkie jak najdalej od drzwi wyjściowych i przestawiają jeden za drugim. Właścicielka buta, który pierwszy dojdzie do drzwi, może zacząć rozglądać się za suknią ślubną.

Dużo radości może przynieść też wróżba serce i szpilki. Wystarczy wyciąć papierowe serce i na jeden stronie wypisać jak najwięcej męskich imion. Następnie serce składa się na pół, a jedna osoba wbija w nie szpilkę. Przebite w ten sposób imię wskazuje przyszłego ukochanego.

 

Zadbaj o nastrój!

Warto pamiętać, że andrzejkowe wróżby muszą przebiegać w specjalnej atmosferze. Odrobina tajemniczości i mistycyzmu dodatkowo pobudza instynkty i otwiera drzwi do niedostępnych na co dzień sfer. Podstawą odpowiedniego klimatu są oczywiście świece potrzebne nie tylko do wróżb, ale też do odpowiedniego wystroju i zbudowania atmosfery. Szukając świec warto skorzystać z jednej z poniższych ofert:

 • Zestaw świec bezzapachowych (Tesco) – 15,99 zł
 • Świeca zapachowa (Ikea) – 3,99 zł
 • Świeca LED (Biedronka) – 12,99 zł
 • Łańcuch świetlnych LED (Pepco)  – 9,99 zł

Niezbędne będą też klimatyczne dodatki w postaci obrusu w ciemnym kolorze (najlepiej czarny), rozsypane konfetti i abażury na lampach, które przyciemnią światło, przez co w pomieszczeniu zapanuje tajemnicza atmosfera z delikatnym elementem grozy. Zabraknąć nie może też kolorowych elementów wróżbiarskich, czyli papierowych lub plastikowych gwiazdek, księżyców i planet, które z powodzeniem możemy wyciąć z papieru własnoręcznie.

 

Niezbędne przekąski

Żadna impreza, a więc andrzejkowa również, nie może odbyć się bez przekąsek i napojów. Wróżby wróżbami, ale prędzej czy później goście staną się głodni, w związku z czym na stole poza dekoracjami musi znaleźć się coś do picia i jedzenia. Bogata oferta wiodących sklepów z pewnością pomoże zrobić odpowiednie zakupy:

 • Frankfurterki wędzone (Biedronka) – 5,19 zł (przy zakupie dwóch opakowań)
 • Sushi Masato (Biedronka) – 12,99 zł
 • Kabanosy Kraina Wędlin (Biedronka) – 6,49 zł (przy zakupie dwóch opakowań)
 • Ser kremowy Deluxe (Lidl) – 6,99 zł
 • Babka włoska Favorina – 19,99 zł
 • Mandarynki (Tesco) – 3,99 zł/kg
 • Coca-Cola, Fanta, Sprite 2×1,5 lita (Tesco) – 7,69 zł

Więcej przekąsek i napojów można znaleźć w gazetkach promocyjnych wspomnianych sklepów, dzięki którym twoje Andrzejki staną się jeszcze bardziej wyjątkowe!

Informator

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij