Navigation Menu+

Gry planszowe dla całej rodziny

Opublikowano: 2017-12-21, czwartek

Idealny pomysł na trafiony i ciekawy prezent? Oczywiście gry planszowe! Doskonałe nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale nawet dla dorosłych, wśród których cieszą się coraz większą popularnością. Świetnie wszystkim znane planszówki to źródło ponadczasowej rozgrywki i kapitalnej, z niczym nieporównywalnej zabawy. Jeśli więc szukasz idealnego podarunku pod choinkę, to właśnie znalazłeś. My podpowiadamy na jakie gry warto zwrócić szczególną uwagę!

Taboo, Dixit, 5 sekund

Dlaczego warto kupić gry planszowe? Poza gwarantowaną pyszną zabawą planszówki rozwijają wyobraźnię, uczą współpracy oraz zasad fair play i nakręcają pozytywną rywalizację w świetnej atmosferze. Na rynku można dostać przeróżne tytuły od wielu producentów, ale kilka z nich wybija się jednak ponad resztę. Jedną z takich gier planszowych bez wątpienia jest „Taboo”, która swoją premierę miała już 1989 roku, a mimo to grono jej miłośników stale rośnie. Sekret gry tkwi w jej prostocie – w „Taboo” chodzi bowiem o wytłumaczenie graczom słowa-klucza umieszczonego na specjalnej karcie bez użycia… wyodrębnionych słów. Dodatkowym utrudnieniem jest upływający czas, który odmierza specjalna klepsydra. Niezbyt skomplikowane, ale bez wątpienia ciekawe i wciągające.

Upływający czas jest też ważnym elementem gry planszowej „5 sekund”. Jej zasady również nie należą do przesadnie skomplikowanych. Wystarczy odpowiadać na zadane pytania w ciągu tytułowych „5 sekund”, które odmierzane są przy pomocy czasomierza w postaci metalowych kulek spadających po spirali. Dodatkowych emocji dostarczają karty specjalne pozwalające na przykład przekazać pytanie innemu graczowi, który musi stanąć oko w oko z bezwzględnym czasem. Warto podkreślić, że gra w ma stricte familijny charakter, dlatego doskonale sprawdzi się nie tylko na imprezach, ale też podczas rodzinnych spotkań.

Niezapomnianą rozrywkę gwarantuje również pięknie ilustrowana gra „Dixit”. Od dwóch poprzednich różni ją brak ograniczenia czasowego oraz… wielka rola wyobraźni. Grając w „Dixit” przenosimy się w świat wyobrażeń i fantazji, które w całej rozgrywce pełnią najważniejszą rolę. Każdy z graczy dostaje możliwość zamienienia się w bajarza, którego nic nie ogranicza. Bajarz spośród otrzymanych kart wybiera jedną i wymyśla do niej dowolne skojarzenie, które prezentuje pozostałym graczom. Ci z kolei spośród swoich kart wybierają tę, która ich zdaniem najbardziej pasuje do skojarzenia bajarza. Następnie następuje tura sprawdzenia kart i przyznawania punktów, a po wszystkim – zmiana bajarza. Twórcy gry stworzyli również kilka dodatków, które pozwalają na rozszerzenie podstawowej wersji gry i niekończącą się zabawę.

Historia i geografia zaklęte w planszówkach

Wielką zaletą gier planszowych jest również łączenie czystej rozrywki z edukacją. Do tego typu gier zaliczają się kultowa już w Polsce „Kolejka”, „Pan tu nie stał” oraz „PRL”. W dużym skrócie gry przenoszą nas do epoki PRL-u, gdzie sklepy funkcjonowały zupełnie inaczej niż teraz, regularnie kwitł handel towarami spod lady, na ulicach brylowali cinkciarze i badylarze, a kolejki ciągnęły się niczym najdłuższa rzeka. „Kolejka” i „Pan tu nie stał” to więc coś więcej niż gra . To naprawdę sympatyczna lekcja historii dla najmłodszych i przypomnienie trudnych, ale na swój sposób też zabawnych czasów dla tych nieco starszych.

Lekcję geografii odbędziemy za to z grą „Wsiąść do pociągu: Europa.” Przesuwając się po planszy, przejedziemy Europę wzdłuż i wszerz. Po drodze zbierzemy specjalne karty, dzięki którym zbudujemy pociągi, dworce, tunele, zajmiemy trasy kolejowe, a nawet będziemy podróżować promem. Jednocześnie poznamy wiele europejskich zakątków od Pampeluny do Berlina, od gór Szwajcarii po wybrzeże Morza Czarnego. A to wszystko dzięki fantastycznej grze planszowej!

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informator