Navigation Menu+

Rogale świętomarcińskie nadchodzą!

Opublikowano: 2017-11-07, wtorek

Data 11 listopada to przede wszystkim Święto Niepodległości. Warto jednak pamiętać, że ten dzień ma też drugie, znacznie słodsze oblicze, związane z Dniem św. Marcina. Na stołach królują wówczas słynne rogale świętomarcińskie o niepowtarzalnym smaku i wspaniałej, długiej tradycji – znak rozpoznawczy Poznania i całej Wielkopolski.

Wypiekanie na dzień 11 listopada rogali z nadzieniem z białego maku dużym powodzeniem zaczęło cieszyć się już w połowie XIX wieku i nawiązywało do dawnych obrzędów pogańskich. Przez lata wokół zwyczaju narosło jednak wiele legend tłumaczących na swój sposób niezwykłość i popularność słodkiego produktu. Jedna z nich głosi, że wypiekanie rogali na dużą skalę, było odpowiedzią Józefa Melzera, poznańskiego cukiernika i filantropa, na wezwanie proboszcza parafii św. Marcina. Prosił on, by wzorem patrona, wierni zrobili coś dla biednych. Rozochocony Melzer piekł więc nadziane makiem smakołyki, które biednym rozdawał za darmo, a bogatym sprzedawał. Uzyskany w ten sposób zysk oczywiście przeznaczał na najbardziej potrzebujących.

Szlachetna tradycja wypiekania rogali świętomarcińskich nie zniknęła na przestrzeni lat. Przetrwała nawet obie wojny światowe, a z czasem doczekała się prawdziwego renesansu. Dziś znana jest nie tylko w Polsce, ale także w Europie i cały czas przyświeca jej ten sam szczytny cel. Od 2007 roku specjalną akcję sprzedaży rogali, z której cały dochód przeznaczany jest na cele charytatywne, prowadzi oddział „Caritas”, działający przy Archidiecezji Poznańskiej. Liczba sprzedanych rogalików zawsze wynosi kilkanaście tysięcy. Ponadto wszystkie cukiernie, które trudnią się wypiekiem i sprzedażą owych rogalików muszą posiadać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego powstałej z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu. Warto także wiedzieć, że nazwa „rogal świętomarciński” została wpisana do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej.

Gdzie kupimy rogale?

W tym roku wyjątkowy smak rogali świętomarcińskich może zawitać w każdym domu. W sklepach sieci Kaufland tradycyjny wielkopolski wypiek będzie dostępy już od 6 listopada w atrakcyjnej cenie 4,49 zł! Rogale będzie można znaleźć także w sklepach Lidl za jedyne 4,99 zł oraz Tesco 4,59 zł za sztukę (cena promocyjna 3,49 zł). W sklepach Biedronka za certyfikowanego rogala zapłacimy 4, 49 zł jeżeli kupimy dwie sztuki i dodatkowo jesteśmy posiadaczami karty Moja Biedronka. Jeśli chcecie osłodzić sobie dzień, a przy okazji wyjść na spotkanie pięknej tradycji, nie zwlekajcie ani chwili!

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informator