Navigation Menu+

Inspirujące pomysły na mikołajkowe prezenty

Opublikowano: 2017-12-04, poniedziałek

Mikołajki to bez wątpienia ulubione święto wszystkich dzieci. Nic w tym dziwnego, bo najmłodszym kojarzy się z prezentami i słodyczami, które rozdaje się praktycznie na każdym kroku. Dzień 6 grudnia jest więc dla nich tym najdłużej wyczekiwanym w całym roku. Kiedy jednak już nadejdzie, radości i pysznej zabawie nie ma końca. Warto jednak zadbać o to, by mikołajkowy podarunek był naprawdę wyjątkowy. Jeśli brakuje ci pomysłów, podpowiadamy, co wybrać!

Patron wszystkich dzieci

Skąd w ogóle wziął się mikołajkowy zwyczaj? Tradycja i historia podpowiadają, że znany był już w średniowieczu, jako jeden z elementów obchodów ku czci Św. Mikołaja – patrona dzieci. Od X wieku w dzień św. Mikołaja w kościołach wystawiano misteria dla najmłodszych przedstawiających losy świętego. Prawdopodobnie to właśnie w czasie tych misteriów narodził się zwyczaj wręczania podarunków, który z czasem został spopularyzowany. W XV wieku przebieranie się za Mikołaja z siwą brodą, w czerwonej szacie było stałym zwyczajem w całej Europie Zachodniej. Grzeczne dzieci otrzymywały od świętego owoce, orzechy i ciasta. Zaś niegrzeczne Mikołaj uderzał pastorałem, co z czasem przerodziło się w istniejącą do dziś groźbę otrzymania rózgi. Według licznych podań i dokumentów, w XVIII wieku zwyczaj ewoluował i Mikołaj zaczął odwiedzać dzieci w domu. Grzeczni cały czas mogli liczyć na wspaniałe prezenty. Na niegrzecznych czekała wspomniana już rózga albo zgniły ziemniak.

Moc prezentów dla najmłodszych

Z okazji mikołajków gazetki promocyjne wszystkich sklepów pełne są pomysłów na cudowne prezenty. W promocyjnych cenach znajdziemy więc dosłownie wszystko – od zabawek poprzez książki do najbardziej wyszukanych słodyczy. Szukając prezentu dla dziewczynki, warto zajrzeć do sklepów Pepco gdzie znajdziemy lalkę Sparkle Girlz (29,99 zło) lub zestaw My Little Pony (39,99 zł). Bogato prezentuje się również oferta sieci Tesco, w której możemy kupić lalkę Siny (94,99 zł), zabawki Disney Princess (199 zł) lub różnego rodzaju pluszaki (od 24,99 zł). W gazetce promocyjnej sieci Carrefour wyróżnia się z kolei wózek dla lalek (29,99 zł) oraz zabawki z najpopularniejszych kreskówek: Kraina Lodu, Świnka Pepa oraz Masza i Niedźwiedź. Na prawdziwy prezentowy hit zapowiada się też książka Małej Reporterki pod tytułem „Nela i polarne zwierzęta” dostępna we wszystkich księgarniach oraz wielu sklepach (27,93 zł www.swiatksiazki.pl)

Znalezienie prezentu dla chłopca również jest dziecinnie proste. Carreforur proponuje na przykład figurki z filmu Transformers (od 59,90 zł), zestawy Star Wars, zdalnie sterowane samochody (od 24,99 zł), a także narzędzia edukacyjne jak mikroskop (39,99 zł) czy teleskop (59,99 zł). W gazetce promocyjnej Tesco znajdziemy z kolei duży wybór samochodów – tradycyjnych i zdalnie sterowanych – na które dostaniemy aż 20% rabat. Natomiast w atrakcyjnej ofercie sieci Kaufland znajdują się bardzo popularne samochodziki Hot Wheels (6,99 lub 9,99 zł za sztukę) czy tor wyścigowy Magic Trucks (69,99 zł).

Mniejszym dzieciakom z pewnością spodobają się zabawki edukacyjne i drewniane klocki. A bez wątpienia wszystkie dzieci zadowolą nieśmiertelne i kultowe klocki Lego. Biorąc pod uwagę ilość dostępnych w sklepach zestawów i kombinacji każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojej pociechy.

Oprócz tego w ofertach promocyjnych sklepów można znaleźć szeroki wybór puzzli, gier planszowych, maskotek i książek. Każda z tych zabawek również będzie wyjątkowym mikołajkowym prezentem i gwarancją niezapomnianych chwil. Oczywiście nie zapomnijcie, że dzieci ucieszy także pokaźna porcja wszelakich słodkości.

Coś dla dorosłych

Mikołajki i wręczane tego dnia upominki nie są jednak zarezerwowane wyłącznie dla dzieci. W tym szczególnym dniu drobne prezenty wręczają sobie również dorośli i dlatego warto być na bieżąco z aktualnymi ofertami promocyjnymi. Doskonałym prezentem dla kobiety będzie książka (różne pozycje dostępne w ofercie Lidla, Biedronki i Auchan), ciepłe kapcie czy skarpety (Pepco już od 3,99 zł), koc polarowy (15,99 zł w sieci Kaufland), kubek termiczny (21,99 zł w sieci Kaufland), zapachowe świeczki lub podgrzewacze albo – nieco bardziej tradycyjnie – kwiaty czy perfumy (do 60% rabatu w drogeriach Hebe). Polecamy także rękawiczki z świątecznym motywem (Sinsay 24,99 zł) lub zestawy kosmetyków, które przydadzą sie każdej kobiecie. Bardzo fajnym pomysłem może okazać się także szlafrok czy popularne ostatnio onesie (kombinezon).

Mężczyznę szczególnie majsterkowicza na pewno ucieszy zestaw kluczy płasko-oczkowych (49,99 zł w sklepach Lidl),  mała wkrętarka lub .Z odzieży polecamy bieliznę termiczną (w sklepach Tesco blizna firmy Brugi objęta jest rabatem 31%), czapkę z widstopperem czy rekawiczki dotykowe (z funkcją obsługi smartfona). Wspaniałym lecz droższym prezentem może okazać się niezbędna w każdym samochodzie nawigacja (kamera/wideorejestrator samochodowy). Dużą popularnością cały czas cieszą się też klasyczne prezenty: elektryczna maszynka do golenia, skarpetki, perfumy, wody kolońskie czy szeroko rozumiana elektronika na przykład w postaci słuchawek, bezprzewodowego głośnika (JBL 109 zł w sklepach Carrefour) czy powerbanku.

Warto jednak pamiętać, że prezent mikołajkowy nie musi być drogi i unikatowy. Nie musimy kupować nic, możemy sami własnoręcznie stworzyć drobne upominki. W tym wyjątkowym święcie chodzi przede wszystkim o gest i pamięć. I o uśmiech na twarzy najbliżej osoby.

Informator