Navigation Menu+

Koronawirus a zakupy – rób to z głową!

Opublikowano: 2020-03-12, czwartek

Koronawirus daje się już nam we znaki. Jednak całą sytuację trzeba potraktować bardzo poważnie. Wiele osób zaczęło robić już zapasy żywności w obawie przed zamknięciem sklepów, co powoduje braki wśród niektórych produktów. Robienie zakupów w tak trudnym momencie to wyzwanie, dlatego podejdźmy do tego racjonalnie i przede wszystkim zadbajmy o bezpieczeństwo swoje jak i innych.

Jak chronić siebie i innych przed koronawirusem?

W pierwszej kolejności pomyśl o minimalizowaniu ryzyka zarażenia. Jeżeli jeszcze dzisiaj nie potrzebujesz iść do sklepu, to tego nie rób. W ostatnim czasie bardzo wzrosła liczba odwiedzających sklepy spożywcze, co niestety wiąże się z większą interakcją między ludźmi oraz dłuższym oczekiwaniem w kolejkach. Dlatego wybierając się na zakupy, jeżeli możesz załóż lateksowe rękawiczki (możesz też wykorzystać foliowe rękawiczki, które są w większości sklepów), a jeśli ich nie masz to często dezynfekuj ręce. Po powrocie z zakupów obowiązkowo zacznij od pobytu w łazience i porządnym umyciu rąk wodą z mydłem. Zrób to również po rozpakowaniu zakupów. Brytyjczycy zalecają by myć ręce tak długo, ile trwa dwukrotne zaśpiewanie „Happy Birthday”. Po za tym w kolejce ustawiaj się w odpowiedniej odległości od innych (ok. 1,5 m.), a w miarę możliwości nie zabieraj ze sobą do sklepu dzieci. To nie jest czas na wycieczki.

Jeżeli możesz zaproponuj pomoc starszym sąsiadom. Zaoferuj zrobienie zakupów czy kupno leków, tak by oni sami nie musieli ryzykować swoim zdrowiem wychodząc z domu. By jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo i obniżyć możliwość zarażenia. Zakupy zostaw na wycieraczce pod drzwiami i dzwonkiem czy pukaniem daj znać, że wszystko „kupione i gotowe”.

Najważniejsze: BEZ PANIKI

Wszystkie sklepy  działają tak jak zwykle. Poza zwiększonym ruchem i chwilowym brakiem niektórych towarów wszystko odbywa się normalnie. Robiąc zakupy zachowaj spokój i zdrowy rozsądek. Jak zapewnia Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji – towaru w sklepach nie zabraknie. Zatem nie kupuj kompulsywnie. Przemyśl swoje wyjście do sklepu, zrób listę zakupów i zaplanuj posiłki. Takim sposobem unikniesz zbyt długiego przebywania w sklepie, stania w kolejkach, a co za tym idzie stykania się z innymi ludźmi. Kup niezbędne artykuły takie jak woda mineralna, mleko, mąka, produkty suche i te w puszkach czy słoikach, z długim terminem ważności oraz artykuły higieniczne w tym mydło oraz papier toaletowy. A może masz własne zapasy? Kiszone ogórki, wekowane sałatki, owoce, soki czy dżemy – skorzystaj z nich.

Możesz też zrobić zakupy przez Internet. W dużych miastach sieci spożywcze takie jak Carrefour czy Auchan dowożą produkty spożywcze pod same drzwi. Jednak z  powodu przeciążeń na ten moment musisz liczyć się z tym, że dostawa zajmie więcej czasu niż zwykle. Większość sklepów swoich aplikacjach posiada informację o dostępności towaru w danym sklepie czy magazynie tak jak np. drogeria Rossmann. Poprzez aplikację drogerii zamówisz niezbędne produkty, które może przywieźć do Ciebie kurier lub odbierzesz je bezpośrednio w wybranej drogerii, co znacznie ograniczy czas spędzony w sklepie, a tym samym kontakt z innymi ludźmi.

Dla bezpieczeństwa zostań w domu

Jednym z najważniejszych środków zapobiegawczych przeciw koronawirusowi, poza zachowaniem odpowiedniej higieny, jest tak zwane „dystansowanie społeczne”. Na czym to polega? Najprościej mówiąc jeżeli nie musisz, nie wychodź z domu. Jest to jeszcze bardziej wskazane jeżeli jesteś przeziębiony i masz obniżoną odporność. Do minimum ogranicz kontakt z innymi ludźmi. Odłóż wyjście do galerii handlowej na później lub zrób zakupy przez Internet, a kawę z koleżanką/ kolegą zamień na rozmowę za pośrednictwem popularnych komunikatorów czy po prostu przez telefon. Odpuść siłownię i poćwicz w domu. Nie idź do kościoła, w zamian obejrzyj transmisję mszy lub posłuchaj jej w radiu. Jeżeli masz taką możliwość skorzystaj z pracy zdalnej.

Może tego nie zauważysz, ale Twoje rozsądne zachowanie z pewnością może przyczynić się do spowolnienia epidemii. Jeżeli szybko wdrożymy w życie środki zapobiegawcze mamy szansę na to, że wolniej będzie rosła liczba chorych, a służba zdrowia będzie miała szansę na leczenie wszystkich, a nie tylko niektórych pacjentów. Pamiętajmy to nie jest zwykła grypa, dlatego nadróbmy zaległości w czytaniu książek, oglądajmy filmy, grajmy w planszówki czy po prostu posprzątajmy w szafkach, ale zostańmy w domu.

Wytyczne Ministerstwa Rozwoju i GIS

Ministerstwo Rozwoju oraz Główny Inspektorat Sanitarny wprowadziły również swoje obostrzenia dotyczące handlu, które mają pomóc nie tylko w zachamowaniu rozwoju epidemii, ale także zabezpieczyć pracowników i klientów przed ewentualnym zarażeniem. Według wprowadzonych zaleceń sklepy i wszelkie placówki handlowe powinny:

  • promować dokonywanie płatności bezgotówkowych w placówkach handlowych;
  • promować regularne i dokładne mycie rąk przez pracowników obiektów handlowych wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60%);
  • upewnić się, że osoby przebywające w obiektach handlowych mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą;
  • umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane;
  • wywiesić w widocznym miejscu informacje, jak skutecznie myć ręce;
  • upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu BHP;
  • nie obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientowi, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku ani na produkty spożywcze;
  • zapewnić, aby pomieszczenia handlowe były czyste i higieniczne: wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane z użyciem wody z detergentem.

Pamiętaj, że najważniejsze jest przestrzeganie reguł kwarantanny oraz wprowadzonych zabezpieczeń i zaleceń. Bądź odpowiedzialny, postępuj zgodnie z wytycznymi i tym samym dbaj o siebie oraz innych.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informator