Navigation Menu+

Test na obecność przeciwciał COVID-19 w Biedronce. Czy warto? 

Opublikowano: 2021-03-15, poniedziałek

Zaskakująca nowość pojawiła się w ofercie Biedronki. Od 15 marca w sklepach sieci można kupić test wykazujący obecność przeciwciał COVID-19. Czy jednak produkt na pewno jest wart uwagi?

Biedronka wprowadza test na obecność przeciwciał COVID-19

Test Primacovid dostępny w Biedronce został wyprodukowany w laboratoriach szwajcarskiej firmy PRIMA Lab. Zgodnie z informacją producenta jego dokładność wynosi ponad 98%. Z pomocą testu można sprawdzić obecność przeciwciał choroby COVID-19 w organizmie, która oznaczać może, że chorobę ma się już za sobą lub jest się w trakcie „chorowania”, a organizm zdążył wytworzyć już przeciwciała w obronie przed wirusem. Druga ewentualność jest istotna zwłaszcza w momencie kiedy wiemy, że zetknęliśmy się z osobą, która choruje, a my nie mamy objawów chorobowych, ale możemy być nosicielami wirusa. Niestety aktualny stan chorobowy potwierdzić lub wykluczyć może tylko test molekularny PCR (pobranie wymazu z nosogardzieli).

Z informacji prasowej Biedronki wynika, że Primacovid to test serologiczny, który jest wyjątkowo prosty w użyciu. Do wykonania badania potrzebna jest mała próbka krwi, a wynik otrzymuje się już po około 10 minutach. Produkt jest przebadany, certyfikowany i w pełni bezpieczny.

Ile kosztuje test na przeciwciała COVID-19 w Biedronce?

Należy jednak pamiętać, że Primacovid nie zastąpi testu PCR czy antygenowego, czyli nie wykaże, czy badany jest aktualnie zakażony. Oznacza to, że osoba, która ma objawy choroby, powinna udać się do lekarza w celu wykonania „normalnego” testu diagnostycznego. Test oferowany przez Biedronkę będzie mogła wykonać po przebytej chorobie by upewnić się, że posiada przeciwciała. Zatem testy na przeciwciała COVID-19 będą przydatne zwłaszcza dla osób, które wiedzą, że chorowały i chcą sprawdzić czy posiadają przeciwciała lub dla osób, które wiedzą, że ze zetknęły się osobą chorą, ale nie zauważyły u siebie objawów choroby (co nie kwalifikowało ich do wykonania testu PCR w ramach NFZ).

Cena testu dostępnego w Biedronce to 49,99 zł. Przy zakupach warto pamiętać, że jednorazowo każdy klient może nabyć maksymalnie trzy sztuki.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informator