Navigation Menu+

Jedz świadomie z Biedronką i systemem Nutri-Score

Opublikowano: 2021-08-18, środa

Biedronka coraz mocniej stawia na świadome wybory żywieniowe. Bardzo ważnym krokiem w kierunku uświadamiania klientów w tej kwestii jest wprowadzenie skali Nutri-Score, czyli systemu znakowania żywności, który pomaga podejmować odpowiedzialne decyzje podczas zakupów.

Biedronka stawia na Nutri-Score

Pierwszym produktem z oferty popularnej sieci, sklasyfikowanym według skali Nutri-Score, jest smoothie Vital Fresh z marchewką, ananasem, brzoskwinią i pomarańczą, które otrzymało ocenę B. Zgodnie z oficjalnym komunikatem Biedronki, do końca roku liczba znakowanych produktów zwiększy się do 60, obejmując między innymi sery, twarogi, przekąski słone i napoje. W przyszłości liczba i rodzaj ocenianych produktów będzie stale rosnąć.

Czym jest Nutri-Score?

Nowe rozwiązanie, po które sięgnęła Biedronka, to system znakowania żywności na opakowaniach, który określa jej jakość odżywczą. System ma postać kodu składającego się z liter od A do E oraz przypisanych do nich kolorów. Skalę odczytuje się w następujący sposób:

  • litera A na ciemnozielonym tle – produkty o wysokiej jakości odżywczej, ważne w diecie i te, które warto spożywać w większej ilości,
  • litera B na jasnozielonym tle, litera C na żółtym tle i litera D na pomarańczowym tle – produkty, które powinno się spożywać w sposób umiarkowany,
  • litera E na czerwonym tle – produkty zawierające większą ilość składników, które powinny być ograniczone i produkty, które należy spożywać w mniejszej ilości.

System Nutri-Score opiera się na badaniach i dowodach naukowych, jest stale rozwijany i wspierany przez Agencję Zdrowia Publicznego we Francji. Ocenianie produktów polega na bilansowaniu zawartości korzystnych i niekorzystnych składników. Nutri-Score wpisuje się także w propagowaną przez Unię Europejską strategię  „Od pola do stołu”, której głównym założeniem jest udostępnienie obywatelom Wspólnoty jak największej ilości zdrowej, przystępnej cenowo i zrównoważonej żywności.

Więcej informacji na temat systemu oraz ocenianych produktów z oferty sieci można znaleźć na stronie internetowej biedronka.pl.

 

 

Informator